Som za život a za rodinu

Autor: Sára Minárová | 6.12.2013 o 0:00 | (upravené 6.12.2013 o 11:11) Karma článku: 10,73 | Prečítané:  606x

Čím začať? Veľa sa toho poslednej dobe udialo. A stále sa deje. Niektoré veci sa ma vôbec netýkajú, k niektorým sa neopovážim vyjadrovať, na druhej strane je však veľa vecí, pri ktorých cítim, že k nim mám čo povedať. No chcem súdiť skutky - nie ľudí.

Myslím, že nemusím nikomu pripomínať septembrový Pochod za život v Košiciach. Boli ho plné médiá, aj keď niektoré veľmi skresľovali, čo sa tam naozaj dialo. Tiež som sa pochodu zúčastnila. Prečo? Pretože potrat je vražda. Za každých okolností. Kladiem si otázku, prečo chránime zvieratá mikroskopickej veľkosti, orlie vajíčka a tak ďalej a ľudský život je akoby niečo menej?

Hoci som kresťanka, musím priznať, že potrat by som vedela pochopiť u ženy, ktorá bola znásilnená. Takáto žena má traumu po celý život, často nedokáže nadviazať normálny vzťah a fyzický kontakt jej môže pripomínať otrasný zážitok z minulosti. Nezažila som to - takže si ani neviem predstaviť, aké je to strašné. Čítala som na tejto stránke rozhovory s dvoma ženami, ktoré takýto "zážitok" majú a stačilo mi.

Viem, že existujú poradne, kde sa ženy môžu anonymne ozvať a porozprávať sa o svojom probléme s človekom, ktorý im rozumie - napríklad aj preto, že niečo podobné prežil. Je mi jasné, že nie každá žena sa odhodlá podeliť sa o svojej traume s človekom, ktorého v živote nevidela a komunikuje s ním len prostredníctvom telefónu či klávesnice, ale verím, že aspoň časť obetí znásilnenia je schopná začať (relatívne) normálny život. Škoda, že sa o poradniach tak málo hovorí. Majú veľkú šancu vyliečiť rany z minulosti.

Väčšina médií však ponúka pohľad iba z jednej strany - v istom časopise som čítala minimálne dva príbehy žien, ktoré išli na potrat a majú zničený život práve kvôli tomu. Štatistika, ktorú som nedávno videla, hovorí, že len 1 percento žien udáva ako dôvod pre potrat znásilnenie (aj keď pripúšťam, že ich môže byť viac, niektoré sa prirodzene boja o tom hovoriť). Je mi smutno, keď vidím osobu približne v mojom veku napísať na sociálnu sieť, že už istú dobu berie zázračné pilulky, lebo nechce mať dieťa - a keď náhodou otehotnie, pôjde na potrat. Odhliadnuc od nepriaznivých účinkov antikoncepcie na telo ženy si myslím, že takýto postoj je neuveriteľne sebecký. Je tak ťažké zrieknuť sa pohlavného styku v plodnom období ženy, ktoré trvá každý mesiac asi týždeň?

Cítim, že najbližších niekoľko desaťročí bude veľmi ťažké chrániť hodnotu tradičnej rodiny - otec, mama, deti. Sú medzi nami totiž ľudia, ktorí sa snažia nás presvedčiť, aby sme podporili uzákonenie manželstva osôb rovnakého pohlavia. Ja však nevidím dôvod, prečo s tým súhlasiť. Neodsudzujem homosexuálov, sú to ľudia ako my, len s odlišnou orientáciou, ktorá príde prirodzene. No každý človek so zdravým rozumom musí súhlasiť s tvrdením, že jediný prirodzený spôsob, ako splodiť dieťa, je styk muža a ženy (samozrejme, nie nutne manželský, ale to je už trochu iná téma). Navyše si myslím, že v každom zväzku dvoch mužov jeden hrá rolu ženy a takisto u dvoch žien jedna bude hrať úlohu muža. To, čo majú v tradičnej rodine "na starosti" osoba opačného pohlavia, musí predsa niekto robiť aj v homosexuálnom partnerstve. Aj tým však potvrdzujú, že manželstvo je zväzok muža a ženy - nie dvoch osôb rovnakého pohlavia.

Na záver mi nedá nespomenúť aj pastiersky list biskupov, ktorý vyvolal búrlivé diskusie na internete aj naživo. Priznávam, že pri slovnom spojení "sodomský paškvíl" som sa aj ja mierne pousmiala. Treba si z toho však zobrať hlavnú myšlienku - ak nebudeme chrániť život a hodnotu tradičnej rodiny my kresťania, tak kto potom?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?