Keď ma kniha donútila zamyslieť sa

Autor: Sára Minárová | 4.9.2013 o 0:10 | Karma článku: 8,91 | Prečítané:  947x

Pred pár dňami som sa vrátila od starých rodičov z východu. V poličke majú jednu knihu, ktorú si prečítam zakaždým, keď tam prídem.

Dielo sa volá Mladosť Janky Ravelovej a napísala ho istá Martina Mervartová. Nemyslím si, že je medzi ľudmi známe, nepoznám asi nikoho, kto by ho bol čítal. Stačí sa na knihu len zbežne pozrieť a hneď zistíme, že bola vydaná už pár desaťročí dozadu - zastaralý jazyk, bodky za názvami kapitol, formát knihy a aj polorozpadnutá obálka exempláru, ktorý vlastnia moji starí rodičia. Rok vydania tohto dievčenkého románu je 1943 a keby ste ho chceli kúpiť, nájdete ho možno v antikvariátoch.

Dej sa odohráva prevažne v Nemecku na morskom pobreží. Jana má 13 rokov, je plná energie a asi jediná tmavá stránka jej života je smrť otca, ktorá ju a jej mamu nedávno zasiahla. Pani Ravelová je majiteľkou veľkého hotela, je to dobrosrdečná a spravodlivá žena. Cíti však, že ju opúšťajú sily, tak sa rozhodne znova vydať. Jana sa najprv desí predstavy nového otca, ale onedlho zistí, že je to úžasný človek ochotný mať ju rád aj napriek tomu, aká je občas neposedná. Život sa však stále viacej komplikuje, hotelu sa prestáva dariť a neprajníci robia všetko preto, aby rodine uškodili. Neskôr vysvitne, že sa našiel aj človek, kto pri pani Ravelovej síce stál po celý čas, ale zároveň jej podrážal nohy. Jana nakoniec odchádza s novým otcom a malým bratom do otcovej rodnej vlasti začať nový život.

Po dočítaní knihy som si uvedomila viacero vecí.

Čo ponúka dnešný svet? Život bez mobilu, počítača a internetu si pomaly nedokážeme ani predstaviť. Často presedíme pri práci celý deň bez toho, aby sme vyšli na pár minút na vzduch. No keby len to! Médiá nám ponúkajú mnoho správ, no väčšinou hovoria, kto koho zabil, kde koho prepadli, ktorý politik zas vypustil z úst akú perlu. Nechcem však tvrdiť, že svet je skazený. Som si istá, že popri zlým správam existujú aj dobrí ľudia, ktorým záleží na tom, aby bol tento svet pre každého príjemný.

Hovorí sa, že ak chce človek zmeniť svet, nech začne od seba. Ja tento výrok trochu poupravím - ak chce človek posudzovať svet, nech začne od seba.

Ďakujem pani Mervartovej, že napísala príbeh o Jane, ktorý ma donútil zamyslieť sa nad sebou. Áno, často si hovorím, čo všetko mi chýba. Nepatrím medzi bohatých ani veľmi obľúbených ľudí, nemám vlastný notebook, ktorý by sa mi zišiel, keďže ma tento rok čaká písanie bakalárky. Uvedomila som si však, aké je dobré mať oboch rodičov, ktorí sú zdraví a živia ma. Aj keď som už "papierovo" dospelá a nie vždy sa vo veciach zhodneme. Máme slušný byt, auto, asi nikdy sme nepociťovali vyslovene núdzu. Vybrala som si ťažkú školu, no nejakým zázrakom som úspešne absolvovala všetky dôležité predmety. Mám okolo seba ľudí, ktorým môžem povedať, čo ma trápi a nikdy ma nebudú pokladať za blázna. A takto by som mohla pokračovať ďalej.

Buďme vďační každý deň. Máme na to veľa dôvodov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?