Quo vadis, slovenské školstvo?

Autor: Sára Minárová | 1.12.2012 o 19:44 | (upravené 1.12.2012 o 20:07) Karma článku: 14,87 | Prečítané:  982x

Informácie na stránke, ktorá monitoruje platy Slovákov : učiteľ MŠ - 510 eur, učiteľ ZŠ - 580 eur, učiteľ SŠ - 600 eur. Titulok článku istých novín : Plat poslanca. Za odpracovaný deň 452 eur.

Po prečítaní týchto informácií som ostala šokovaná. Nie preto, že by som si nevedela predstaviť, aká je momentálna situácia. Keď som si však uvedomila, že poslanec zarobí za dva dni viac, ako stredoškolský učiteľ za mesiac, pýtam sa, čo vlastne pre niektorých našich politikov znamená vzdelanie.

Vládni činitelia by si v prvom rade mali uvedomiť, že tiež chodili do školy. Nie sú ani trochu vďační svojim bývalým učiteľom za to, čo im odovzdali? Aj vďaka nim zastávajú svoje vysoké pozície. Poslanci, ministri, veľvyslanci, sudcovia či novinári sa stanú z dnešných tínedžerov. Kvalita poskytnutého vzdelania sa odrazí nielen na výsledkoch, ktoré dosiahnu, ale aj na ich vystupovaní, možno raz aj pred médiami. Načo zbytočne šetriť na školstve?

Dnešní žiaci sú budúcnosť národa...

"Štátna kasa je prázdna. Učitelia by mali byť spokojní, že sme ochotní pridať im vôbec tých päť percent," hovorí vláda.

"Peňazí je dosť, len ich správne rozdeľte!" Aj takýto slogan sa objavil medzi štrajkujúcimi. Niektorí diskutujúci na blogu situáciu zle chápu a píšu, že učitelia odučia štyri hodiny denne, keď majú decká prázdniny, aj oni majú prázdniny, tak za čo chcú viac? Učiteľstvo však nie je len o odrapotaní učiva, ale aj o zostavovaní a opravovaní písomiek, o príprave na hodiny a hľadaní spôsobov, ako žiakov zaujať, nehovoriac o tom, aké sú niektoré deti drzé a neochotné rešpektovať autoritu. Štrajkujúcim učiteľom však nejde len o vyššie platy. Pociťujú nedostatok vhodných študijných materiálov a nábytku v dobrom stave, či obavy, kedy im spadne na hlavu omietka. "Kedy dáte na učebnice toľko, ako na diaľnice?" pýta sa ďalší slogan.

Štrajk učiteľov nie je len o platoch.

Páči sa mi, že ani študentom to nie je jedno. Namiesto toho, aby počas štrajku sedeli doma v teple a pozreli si dobrý film, idú aj oni do ulíc, pretože im záleží na kvalitnom vzdelaní. Dávajú učiteľom najavo, že na to nie sú sami. Členovia rady rodičov z istej bratislavskej školy zas napísali vláde otvorený list.

Môj názor? Hlavne treba vydržať, aby vláda nemala dôvod myslieť si, že štrajk je len "pre zábavu"! Milí učitelia, prajem vám pevné nervy a verím, že budete úspešní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?