Geocaching - netradičná zábava

Autor: Sára Minárová | 17.9.2012 o 23:14 | (upravené 18.9.2012 o 0:23) Karma článku: 7,92 | Prečítané:  1731x

Možno sa už niektorým z Vás stalo, že ste videli v parku ľudí prehrabávajúcich sa v kríkoch, podozrivo postávajúcich na ulici alebo niekoho s mobilom v ruke, akoby niečo hľadal. Nie, nemusí to byť vždy zločinec. Aj keď som už počula o prípade, keď nezainteresovaný človek objavil na verejnom mieste "bombu".

Geocaching je zaujímavá činnosť, ktorej sa aktívne venuje asi 950 000 ľudí po celom svete. Spočíva v hľadaní na prvý pohľad možno obyčajných škatúľ či oblepených filmových puzdier. Každá skrýša (keška) má presne určené svoje súradnice alebo jasnú slovnú pomôcku, podľa ktorej ju má hľadač (geocacher) nájsť. Geocaching je hra, ktorá motivuje mnohých ľudí aj k prebádaniu krajín, kam by asi v živote nezašli, keby ich nelákali kešky.

Ako taká keška vyzerá? Keškou sa môže stať hocijaká škatuľ(k)a, puzdro či fľaša. Často je oblepená alebo pomaľovaná tak, aby splývala s miestom, kde je uložená. Bežne sa rozlišuje päť veľkostí - nano (hocičo menšie ako napríklad malá fľaštička od liekov), mikro (väčšinou filmové puzdro), malá (napríklad plastová škatuľka z kiky s rozmermi asi 10x10x5 centimetrov), stredná (väčšie plastové puzdro) a veľká (napríklad vedro). Z vlastnej skúsenosti môžem skonštatovať, že najbežnejšie kešky sú asi malé, s veľkou som sa ešte asi nikdy nestretla.

Čo keška obsahuje? Najdôležitejšou súčasťou každej kešky je tzv. logbook. Je to väčšinou zošitok, do ktorého geocacheri zapisujú svoje nálezy. Píše sa tam meno geocachera, dátum nálezu, prípadne skupina, do ktorej nálezca patrí, väčšinou nájdeme napísanú aj skratku TFTC (Thanks For The Cache - ďakujem za kešku). Ďalej keška často obsahuje nejakú písaciu potrebu a rôzne predmety (napríklad geocoin - minca s vyrazeným logom geocachera alebo skupiny geocacherov, travel bug - putovný predmet, ktorého "púť" sa dá vďaka jedinečnému kódu sledovať na internete; ale aj predmety, ktoré si človek môže nechať - prívesky, hračky, v keške som už videla dokonca aj slúchadlá).

Logbook vyzerá napríklad takto.

Predmet, ktorý cestuje po svete.

Skrýše majú rôzne náročnosti. Rozlišuje sa nielen to, na akom mieste skrýša je, či sa dá ľahšie alebo ťažšie nájsť, ako dobre je zamaskovaná, ale aj okolité prostredie a dostupnosť - terén. Terén sa označuje číslami od 1 (miesto, kde sa dostane aj človek na vozíčku) po 5 (skrýša, ktorá vyžaduje špeciálnu lezeckú výstroj). Kešky môžu byť skryté na stromoch, medzi kameňmi, v blízkosti sôch, na odkvapových rúrach, na mostoch... jednoducho - asi hocikde, kde si zmyslíte. Len pri zakladaní novej kešky treba myslieť na to, že v okolí vysnívaného miesta nesmie byť v okolí 150 metrov iná keška.

Aj tuto môže byť schovaná keška.

Poznáme aj viacero typov skrýš. Najbežnejšia je tradičná, ktorá má svoje súradnice presne napísané na internetovej stránke. Nasleduje tzv. "multi", ktorá má viacero stanovíšť. Na každom z nich treba zistiť nejaký údaj a z týchto údajov sa nakoniec poskladajú súradnice samotnej skrýše. Ak je potrebné pre nájdenie skrýše vyriešiť hlavolam alebo nejakú úlohu, hovoríme o type "mystery". Tieto tri sú mne osobne najbližšie, existuje však niekoľko ďalších typov, napríklad pre nájdenie skrýše sa stačí na určenom mieste odfotiť.

Geocacheri sa stretávajú aj na rôznych podujatiach, alebo "eventoch". Tieto stretnutia majú tiež svoj logbook a počítajú sa ako nájdená skrýša. Minulý rok som sa zúčastnila ako neoficiálny fotograf futbalového turnaja v Bratislave, tento rok sa chystám znova. Motivovala ma dobrá atmosféra, ktorá tam po celý čas vládla. Samozrejme aj to, že futbalisti sa mali o čom rozprávať - a nebolo to len o futbale.

Síce nepatrím k registrovaným hráčom, ale keď sa ide "na kešky", nikdy nepoviem nie. Veľmi ma to baví a mám veľkú radosť z každej nájdenej skýše. Kto by mal záujem s touto aktivitou začať, stačí mu navštíviť stránku www.geocaching.com, zaregistrovať sa (pokiaľ netúži po premium účte, je to úplne zadarmo), stiahnuť si aplikáciu do mobilu a začať hľadať. Človek aj takto môže viacej spoznať svoje okolie, ale aj neobyčajné miesta, o ktorých doteraz nevedel. Myslím, že každému, kto sa tejto aktivite venuje, môže veľa dať.

Aj keď som napísala asi kilometrový článok, slová sú zbytočné. Kto neskúsi, nezažije! :)

Zdroj : wikipédia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?