Učitelia, do toho!

Autor: Sára Minárová | 13.9.2012 o 9:48 | (upravené 13.9.2012 o 21:39) Karma článku: 15,61 | Prečítané:  244x

Úprimne? Myslím si, že dnešný štrajk učiteľov ničomu nepomôže. Zmaril moje plány, keďže som po dvoch rokoch práve dnes mala v pláne pozrieť moju strednú školu, aby jej za mnou nebolo smutno. Niektorým rodičom tiež pokazil deň, keďže nemajú kde nechať svoje malé deti.

Pravda je taká, že učitelia si za svoju prácu jednoznačne zaslúžia viac. Nielen peňazí, ale aj slovného ocenenia. Rodičia, ktorí ich odsudzujú, často ani netušia, čo všetko táto práca obnáša. Učiteľ je pre nich ten, kto strávi deň v škole pri ich deťoch, keď majú deti prázdniny, on má takisto prázdniny. Ja by som však učiteľku nechcela robiť ani za milión eur (aj keď štrajkujúci učitelia by asi takouto sumou navyše nepohrdli). Prečo?

Ešte nedávno som bola stredoškoláčka a vo svojej vlastnej triede som videla, ako sa prejavuje "úcta" žiakov voči (najmä mladším) učiteľom. Drzosť, zhadzovanie autority, neustále otázky typu "Kedy budú opravené písomky?", zabúdanie si domácich úloh (respektíve úmyselné nerobenie si úloh) a mnoho ďalších trápení učiteľom zdvíha tlak. Psychicky to musí byť veľmi náročné, hlavne na začiatku. Žiaci akoby nevedeli, že učitelia majú aj vlastný život, rodinu, že by si po práci chceli trochu oddýchnuť, že oprava písomiek, domácich úloh, či príprava ďalšej hodiny sa uskutočňuje v rámci voľného času, ktorého má učiteľ rovnako ako všetci pracujúci.

Doba sa mení. Keď som bola na základnej škole, nikdy v živote by mi nenapadlo odpovedať drzo alebo naschvál si neurobiť domácu úlohu. Za takéto prehrešky hneď putovala poznámka do žiackej knižky a celý zvyšok dňa som rozmýšľala, ako to poviem mame. Doma nasledovalo pár "teplých" slov a zlá nálada ešte počas ďalších pár hodín.

A dnes? Mám pocit, že keď učiteľ za niečo dieťa vyhreší, alebo nebodaj na neho zvýši hlas, je to považované za akýsi hriech. Mnohí rodičia hneď vpochodujú do školy so slovami : "Je to MOJE dieťa, ako mu to môžete urobiť? Len ja mám právo naňho zvýšiť hlas!" Zlé známky znamenajú ďalšiu návštevu školy. Pred pár rokmi bola fráza "Vysvetli nám tie známky!" adresovaná žiakom. Dnes je však čoraz častejšie adresovaná učiteľom.

Ak nerátame vysokoškolských učiteľov, podľa internetu sú na tom najlepšie učitelia na stredných školách, ktorí dostávajú "len" o 23 percent nižšiu mzdu ako je hodnota priemernej mzdy. Najmenej zarábajú učitelia v materských školách, ktorí dostávajú len 62 percent z priemernej mzdy. Bieda.

Stačí naťukať do googlu frázu "koľko zarábajú učitelia" a hneď si môžeme urobiť celkom hodnoverný obraz o tom, ako to je. Slovné spojenia ako "učitelia zarábajú menej ako murári či maliari", "zárobky učiteľov - o štvrtinu menej ako je celoslovenský priemer" alebo "českí učitelia zarobia takmer o polovicu viac" hovoria za všetko.

Kým učitelia musia šetriť, kde sa dá, sú ľudia, ktorí nepoznajú tento pocit. Napríklad poslanci. Nedá mi to, musím sa k tomu vyjadriť. Chápem, že ich práca nie je žiadna malina. Rozhodovať o krajine je veľká zodpovednosť a keď presadia niečo, s čím národ nesúhlasí, občania okamžite nadávajú. Poslanci často zasadajú aj v noci a snažia sa veci zmeniť. Preto chápem, že táto práca musí byť aj lepšie platená. Z poslancov zarábajú najmenej tí bratislavskí, ale ich mesačný plat je rovný vyše štvornásobku priemernej mzdy. Možno sa v tom nevyznám, ale nie je to trochu veľa?

Natrafila som na články, ktoré sú staré asi rok. Píše sa v nich o zvyšovaní poslaneckých platov o vyše 300 eur (polovica učiteľského platu!). Dôvodom je zníženie deficitu, ktorý klesol o tri percentá. Hneď stúpli platy poslancom, ministrom, prezidentovi, sudcom či prokurátorom. Práve tým ľuďom, ktorí zarábajú obrovské peniaze. Čo zostáva tým, ktorí cítia krivdu? Štrajkovať. Nie je to trochu nefér?

Treba sa ozvať. Inak sa kompetentní tvária, že je všetko v poriadku. Po lekároch žiadajú zmenu aj učitelia. Ja im fandím. Netrúfam si však odhadnúť, či to, o čo sa dnes pokúsia, s platmi pohne. Ak áno (v čo pevne dúfam), myslím si, že aj samotní učitelia, ktorí sa možno občas v škole tvária kyslo, budú mať svoju prácu trošku radšej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?