Chváliť Boha svojim štýlom

Autor: Sára Minárová | 30.5.2012 o 0:06 | (upravené 13.9.2012 o 21:39) Karma článku: 8,11 | Prečítané:  393x

Nedávno som prostredníctvom jedného známeho natrafila na článok, ktorého autor si zrejme myslí, že kresťanská hudba sú organové piesne a chválové skladby, pri ktorých sa dá tak dobre rozjímať. A bodka. Zrejme ešte nezažil atmosféru niečoho iného, kde sú ľudia spojení jednou najhlavnejšou myšlienkou.

Nechcela by som týmto článkom robiť niekomu reklamu alebo niekoho haniť. Len občas sa mi zdá, že niektorí ľudia verní klasike nevedia - alebo priam aj nechcú - pochopiť mladých ľudí, ktorým organová hudba v kostoloch jednoducho nesedí. Aj keď nemusí byť vyslovene zlý organista - ten náš je naozaj vynikajúci, ale predsa mám radšej niečo modernejšie.

Aj preto je tu festival Lumen - akcia, ktorá sa tento rok koná v Trnave už po dvadsiaty krát. Za roky svojej existencie sa vypracoval na najväčší festival kresťanskej hudby v strednej Európe. Ja sa ho plánujem zúčastniť šiesty raz.

Čo sa tu dá zažiť? V prvom rade kvalitná hudba - nájde sa tu niečo pre priaznivca snáď každého žánru. Svoje miesto tu majú chválové kapely, ale občas sa na pódiu aj trošku pritvrdí, či členovia skupiny hiphopom roztancujú dav. Trnavské námestie, ktoré je počas bežného dňa prázdne (vychádzajúc z mojej skúsenosti), sa zrazu zaplní tisíckami návštevníkov. Tí sú ochotní zažiť koncert svojich obľúbencov často aj v nie celkom priaznivom počasí.

Na festivale nemôžu chýbať prednášky a workshopy z rôznych oblastí života - médiá, vzťahy, politika, kresťanstvo, povolanie a mnohé ďalšie témy. Vedú ich zaujímaví hostia, tváre z oblasti politiky, niekedy aj šoubiznisu, rehoľníci, psychológovia... myslím, že každý by si vybral z ponuky to, čo ho zaujme.

Späť k hudbe a k tomu, ako "najsprávnejšie" chváliť Boha. Neexistuje najsprávnejší spôsob. Každému vyhovuje niečo iné. A práve to je najlepšie. Ľudia sa môžu navzájom dopĺňať. Najdôležitejšie nie je to, či hrám na organe, skladám chválové piesne alebo udieram do bubnov. Najhlavnejšia je myšlienka, ktorá všetkých spája.

 

 

Festival Lumen 2012

8.-9. júna v Trnave

www.fln.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?